Hakkımızda

Size ve firmanıza özel yazılımlar geliştirebilir, kurumsal kimliğinizi oluşturabilir, web sitenizi tasarlayabilir, mobil uygulamanızı yazabilir, sosyal medya hesaplarınızı yönetebilir ve internet reklamlarınızı yayınlayabiliriz. Tanışmak için “merhaba” demeniz yeterli.

Blog

Landing Page Nedir? Landing Page Nasıl Yapılır?

Landing Page Nedir?

Landing Page, belirlenen hedef müşteri kitlesine yapılan reklamların, hem yönlendirilen hem de bu reklamlara özel içeriğin sunulduğu mikro web siteleridir. Reklama tıklayarak gelen müşterinin nasıl bir bilgiye ihtiyacı olduğu ya da nasıl bir kurgu olması gerektiğini kurgulayıp Landing Page’de verilmesi gerekiyor.

Landing Page kelimesinin Türkçe anlam karşılığı ‘Varış Sayfası‘ ya da ‘İniş Sayfası’ demektir. Landing Page, internette online bir reklam ya da sosyal medya üzerinde herhangi bir link tıklandığında kullanıcının amaç sayfaya yönlendirildiği sayfaya denir. Landing Page özel tasarlanmış sayfalardır ve amaca uygun ve hedef kitlelere ulaşmak için yapılır.

Landing Page Nedir?

Landing Page Nedir?

Doğru Kurgulanmayan Landing Page Nasıl Geri Dönüşüm Sağlar?

İyi kurgulanmayan bir Landing Page, hem maliyet anlamında hem de müşterinin ihtiyaçlarını karşılamadığı için reklam veren firmanın güveni açısından azalma olacaktır. Reklamlarda vermek istenilen içeriklerin bütününün bu sayfalarda bulunup bulunmadığının kurgulanması Landing Page için önemli bir kavramdır.

Landing Page ile yönlendiren müşteri sonucunda bir eylemle karşılaşır.  Form doldurmak, bir açıklama ya da makale okumak, reklam içerikli video izlemek, bir ürünü satın almak gibi bir çok eylem gerçekleştirebilir. Burada ki amaç aslında geri dönüşümü sağlamaktır. Landing Page’lerin en güzel yanı dönüşümlerin ölçülebilir olmasıdır. Çünkü dönüşümlerin sayısına göre yaptığınız yatırımların karşılığını ve Landing Page’lerin etkisini görebilirsiniz.

Birçok webmaster yaptığı reklam çalışmaları içerisinde ana sayfayı baz almaktadır. Ama çalışma yanlıştır çünkü kullanıcıyı ana sayfadan ziyade arama yaptığı anahtar kelime ya da aradığı ürünün bulunduğu direk sayfaya yönlendirmek alışverişi hızlandıracak ve ya geri dönüşümü arttıracaktır. Landing Page amacı işte tam burada devreye girmektedir. Landing Page içerisinde hedef kitlenin dikkatinin çekecek, reklam videoları, formalar, özel kampanyalar barındırır, böylece Landing Page tam anlamıyla hedefine ulaşır.

Landing Page Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Landing Page Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Landing Page Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Ağırlıklı olarak performansa yönelik olmalıdır. Kurgulanan reklam tasarısında uygun içerikler ile zenginleştirilmelidir. Kullanıcıların hareketleri, hassasiyetleri, deneyimi özelliklerinin barındıran bir sayfa olmalıdır. Aynı zamanda kısa zaman içerisinde geri dönüş sağlanabilen form sistemleri ile desteklenmelidir.

 • Sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız reklam çalışmalarında ayrı tasarıma sahip Landing Page tercih edin. Landing Page hazırlama aşamasında ise hedef kitlesi belli olmayan Adwords için daha farklı bir tasarımlar hazırlamalı.
 • Landing Page ile amacını gösteren ve sade sayfa tasarlamalısınız. Reklam sonucunda gelen bir kişi sayfanın uzun olduğunu görünce sıkılır ve sayfayı çabuk terk eder. Böylece geri dönüşüm oranı azalır. Bu yüzden Landing Page kısa ve öz olmalıdır.
 • Sitenin kendi renk tonlarının dışına çok fazla çıkılmamalıdır ve hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek renk skalası kullanılmalıdır.
 • Landing Page içerisinde olabildiğince ziyaretçilerin bu sayfaya geldiğinde onlara aradığını ve isteklerini sunmalısınız. Sayfa içerisine fazladan, ziyaretçileri sıkacak ve ilgi dışı olan menülere yer vermeyin. Çünkü bu menüler, ziyaretçinin ilgili dışında kalır ve müşterilerin sayfayı çabuk terk etmesine sebep olur.
 • Amacınız satış ise Landing Page ile en iyi teklifi en iyi şekilde sunmalı. Her zaman Landing Page’nin bir değeri olmalı, sayfaların aracılığıyla formlarınız ve iletişim bilgileriniz boş kalmasın ve sizlere iletişim bilgileriniz karşılığında ulaştıklarında onlara bir şey sunacağını vaat edin. O zaman formlar karşılığında geri dönüş artacaktır.
 • Sosyal medya hesaplarınızı ve paylaşım butonlarınızı sayfanın görülebilen bir yerine koyun. Çünkü artı günümüzde insanlar sayfalarda gezdiklerinde hoşuna giden ürün ya da satın alınabilecek şeyleri birbirleri ile paylaşmak ister.

Landing Page kurallarına göre tasarlandığı zaman geri dönüşümün olmaması ya da olan geri dönüşümün artmaması imkansız denebilir. En iyi Landing Page için Landing Page yapan farklı firmalardan daha fazla test yapmalısınız.

Landing Page Nasıl Yapılmalı?

Landing Page Nasıl Yapılmalı?

Landing Page Nasıl Yapılmalı?

 • Doğru strateji hesaplanmalı, başta tasarım olmak üzere verilen mesaj Landing Page ile firmanın kurumsal kimliğiyle alakalı görsellikte olmalı. Eğer uyumsuzluk olur ise marka katkısı olmayacak ve geri dönüşüm artmayacaktır.
 • En doğru tasarım yapmalı, kullanıcı dikkat çekici sayfa ile karşılaşmaz ise ekranı kapatacaktır.
 • Doğru içerik olmalı, müşteri sayfaya geldiğinde aradığı bulmalı aksi halde size güveni olmayacak ve bir daha sayfanızı ziyafet etmek istemeyecektir.
 • Sayfa hızlı yüklenmelidir, aksi halde müşteri vakit kaybetmek istemeyecek ve sayfayı terk edecektir.
 • Doğru analiz yapmalı, sayfanın geri dönüşümü takip edilmeli ve müşterinin sayfada ne kadar süre vakit geçirdiği, hangi noktada çıktığı incelenmeli ve eksikler iyileştirilmeli.

No Comments

Leave a Comment

Enderun Global İletişim
Hemen Ara